Detsembri alguses külastas Kunda kooli „Peakokad koolis“ projekti raames peakokk Koit Uustalu, kes on ise Kundas kasvanud, elanud ja on ka Kunda kooli vilistlane. Temal oli väga tore oma armast kooli üle pika aja näha ning meil oli samuti väga tore sellest vahvast projektist osa saada.
Aga mis projektiga siis tegelikult tegu on? Maaeluministeerium ja Eesti Peakokkade Ühendus alustas 2019. aasta Eesti toidu kuu raames koostööprojektiga "Peakokad koolis". Projekt oli suunatud 6.-8. klasside õpilastele. Selle projekti raames töötati välja õppematerjal kodundusaine õpetajatele, et neid inspireerida ning koostati 20 retsepti õpilastele, mille järgi valmistasid kokad koos õpilastega maitsvaid ja lihtsaid sööke. Samuti toimusid ka aruteluringid, kus kokad ja lapsed arutlesid, kuidas lapsi toidutegemise juurde tuua ning panna mõistma miks on oluline kasutada kohalikku ja värsket toorainet.
Kunda koolist osalesid meie kaheksandad klassid. Kummalegi klassile eraldasime tunniplaanis kaks järjestikust käsitöö tundi, et oleks aega nii teooriaks kui praktikaks. Kõigepealt pandi paika reeglid, räägiti ohutusest, seejärel käidi üle tervislike eluviiside põhitõed, tutvuti eesti toidu ajalooga ja alles siis mindi söögitegemise juurde. Kuna peamine projekti eesmärk on kooliõpilaste toitumisharjumuste kujundamine, valis peakokk Koit välja toidud kalast ja juurikatest. Et õpilased avastaksid, et hästi tehes võib ka kala hea maitsta ja no magustoit oli sinna otsa veel boonuseks. Tegemisele tuli kokku kolm retsepti. Eelroaks krõbedad kalapalad kastmega, pearoaks ahjukala köögiviljadega ning magustoiduks midagi eestipärast – kamakreem marjadega. Lapsed sõid ja ainult kiitsid.
Projektis osalemine muutis kindlasti meie kaheksandike hoiakuid toidutegemise ja toidu tarbimise kohta positiivses suunas. Igal juhul saadi näpunäiteid, kuidas valmistada rooga lihtsalt kuid maitsvalt, kuidas töötada tiimis ning kuidas üksteisega arvestada. Meie usume, et taolised, õpilasi kaasavad projektid, on igati korraldamist väärt ning ootame samas projektis osalemist ka edaspidi.