DIGILAHENDUSTE RÄTSEPAKOOLITUS KOOLI MEESKONNALE

Kaks viimast õppeaastat distantsõpet on avardanud õpetajate digisilmapiire märgatavalt. Sellest hoolimata ei saa me kunagi öelda, et oleme IT-maailmas piisavalt targad ning enam kunagi õppima ei pea. Pigem oleme muutunud enese suhtes nõudlikumaks. Nii pöördusimegi HARNO (Haridus- ja Noorteameti) poole, et ka Kunda Ühisgümnaasiumi õpetajate vajadustest lähtuvalt üks koolitusprogramm mudeldada.

Euroopa Sotsiaalfondi ja Eesti riigi toel ning Haridus- ja Noorteameti koolituskeskuse DigiKiirendi programmi raames korraldatakse Kunda Ühisgümnaasiumi õpetajatele kolmest õppepäevast koosnev koolitussari „Digilahenduste rätsepakoolitus kooli meeskonnale“.

Rätsepakoolituse maht on 30 akadeemilist tundi (sh 16-20 kontakttundi). Koolituse eesmärk on süvendada igapäevaselt digiõpet rakendava õpetaja pädevust õpilaste digitehnoloogia kasutama suunamisel. Täpne koolituskava ja teemad pannakse kokku koos kooli esindajatega. Kava loomisel lähtutakse iga kooli õpetajate vajadustest ja kogemusest, võttes arvesse õpetajate digipraktika küsitluse ja konkreetse kooli võimalusi.

Kunda kooli õpetajad valisid välja viis suuremat teemat, milles oma digipädevusi parandada:

• Õppematerjalide loomine: interaktiivsed töölehed ja töövahendid
  • Hindamist ja tagasiside andmist toetavad veebikeskkonnad
  • Digitehnoloogia kasutamine õppetöös, õppematerjalide taaskasutus
  • Interaktiivsed töölehed/ ülesanded (Quizizz, Wizer)
  • Digiturvalisus ja meeskonnamängud

Lisaks õpetajatele saavad digivaldkonnas areneda ka kolm Kunda kooli juhtkonna liiget. Juhtide koolituse maht on 39 akadeemilist tundi (sh 16 kontakttundi). Koolituse eesmärk on toetada muutuste juhtimist koolis. Koolituse keskmes on kooli digiarengu muutuste ettevalmistamine ja juhtimine ning digitehnoloogia-alase projekti elluviimine, mida toetavad selliste võtmeteemade käsitlused nagu õppijate digipädevus kooli õppekavas, õpetajate digipädevuse arendamine ning digitaristu ja digiturvalisuse vajadused ning strateegiline planeerimine koolis.

Koolitusi korraldab Haridus- ja Noorteameti koolituskeskus. Tegevus viiakse ellu programmi „Pädevad ja motiveeritud õpetajad ning haridusasutuste juhid“ tegevuse „Õpetajate ja koolijuhtide professionaalse arengu toetamine“ 2014-2020.1.02.001002.02.15-0002 raames. Programmi elluviimist toetavad Euroopa Sotsiaalfond ja Eesti riik.